بهترین راه حفاظت از اطلاعات شخصی در برابر سرقت

شناسه نوشته : 17905

1395/01/21

تعداد بازدید : 1016

بهترین راه حفاظت از اطلاعات شخصی در برابر سرقت
این روزها سرقت اطلاعات شخصی به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است، که در آمریکا به تنهایی قربانیان این نوع سرقت به ده میلیون نفر می‌رسد.

این روزها سرقت اطلاعات شخصی به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است، که در آمریکا به تنهایی قربانیان این نوع سرقت به ده میلیون نفر می‌رسد. اجازه بدهید تا در مورد برخی از بهترین برنامه‌های حفاظت اطلاعات شخصی در برابر سرقت بیش‌تر بدانیم.
سرقت هویت (که هم چنین به عنوان کلاه برداری با هویت و یا جعل هویت شناخته شده است) یعنی این که شخصی وانمود کند که شخص دیگری است تا بتواند به این وسیله منافعی را به دست آورد. در چنین مواردی، فرد کلاه بردار از اطلاعات شخصی فرد دیگری مانند شماره تلفن، اطلاعات کارت اعتباری، و غیره، استفاده می‌کند تا به مقاصدی مانند: گرفتن یک اشتراک تلفن جدید، اجاره یک آپارتمان یا حتی گرفتن وام و اعتبارات مالی، برسد. به طور کلی این نوع کلاه برداری تا زمانی که بررسی گزارش‌های اعتباری انجام شود یا با بدهی‌های پرداخت نشده مواجه شویم، غیر قابل تشخیص است. بیایید بیش‌تر در مورد جعل هویت و راه‌های (امور) حفاظت از آن بدانیم.

در مورد جعل هویت

جعل هویت را می‌توان به پنج دسته عمده تقسیم کرد:
جعل هویت تجاری و یا کاری: این جعل هویت برای به دست آوردن اعتبار با استفاده از نام و نشان تجاری و کاری دیگران انجام می‌شود.
جعل هویت جنایی: در این حالت شخصی به جای شخص دیگری به شمار می‌رود (اشتباه گرفته می‌شود) و به خاطر انجام جرم و جنایت به زندان می‌افتد.
جعل هویت مالی: این کار برای به دست آوردن خدماتی و یا کالاهایی با استفاده از هویت دیگران انجام می‌شود.
جعل هویت پزشکی: که برای به دست آوردن خدمات بهداشتی درمانی و دارویی انجام می‌شود
شبیه سازی هویتی: یعنی این که در زندگی روزمره وانمود کنیم که شخص دیگری هستیم.
این نوع جعل هویت‌ها توسط راه‌های مختلفی مانند: سرقت الکترونیکی (سرقت از پست‌های الکترونیکی یا ایمیل)، جست و جو در زباله‌ دانی فرد، جست و جو در موبایل‌ها و یا کامپیوترهای دور انداخته شده، استراق سمع، جیب بری، نفوذ در اطلاعات شخص، پیشنهادات شغلی جعلی، استفاده از اسب‌های تروجان (نوعی بد افزار کامپیوتری)، هک کردن کامپیوترها، یا از طریق سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، انجام می‌شود.

حفاظت از هویت (اطلاعات شخصی)

حفاظت از هویت (اطلاعات شخصی) یک نوع بیمه است که تحت پوشش هزینه‌های مربوط به سرقت هویت است. این نوع بیمه به طور کلی توسط بانکها یا شرکتهای صادر کننده کارت اعتباری ارائه می‌شود. برای انتخاب بهترین خدمات ارائه شده حفاظتی، موارد زیر باید در نظر داشت.
اعتبار (شهرت): اعتبار یک شرکت را می‌توان با بررسی تاریخچه خود شرکت و سطح رضایت مشتری‌های آن بررسی کرد. هم چنین بررسی میزان تجربه کارمندان شرکت نیز می‌تواند مفید باشد.
امنیت: امنیت می‌تواند جنبه‌های بسیاری را مانند توانایی یافتن (نظارت) بر کلاه برداری و یا جعل و هشدار به موقع آن، جلو گیری از گردش آزاد حساب شما، استفاده از قفل‌های دیجیتال، تأیید صوتی هویت، که یک شرکت باید دارا باشد را شامل شود.
بازیابی: شرکت باید با انجام امور حقوقی مانند پر کردن گزارش‌ها، ابراز مخالفت با انجام معاملات غیر مجاز و بازیابی اطلاعات به سرقت رفته از مشتری، به او کمک کند.
مساعدت (دست یاری و کمک): شرکت باید به منظور جلو گیری از کلاه برداری، راهنمایی‌های بهتر و پاسخ‌های مفید و به موقع را به مشتریان ارائه دهد.
برخی از بهترین شرکت‌های حفاظت از هویت (اطلاعات شخصی) در مقابل سرقت، در آمریکا شرکت‌هایی مثل " TrustedID, Identity Guard, LifeLock, IDWatchdog, Debix " هستند. این شرکت‌ها خدمات حفاظتی هویتی متنوعی که در حفاظت از هویت یک فرد را تا حد زیادی مفید است را ارائه می‌دهند.
راه دیگر برای جلو گیری از سرقت اطلاعات شخصی این است که حساب اعتباری خود را مسدود کنید. با این کار شما حتی نمی‌توانید پول از آن برداشت کنید و هنگامی که نیاز به برداشت پول از حساب خود را دارید، می‌توانید حساب اعتباری خود را باز کنید و سپس دوباره آن را مسدود کنید. در هر حال شما باید برای هر بار مسدود و دوباره باز کردن حساب خود هزینه‌ای را بپردازید. و این هزینه بستگی به ایالتی که در آن زندگی می‌کنید، دارد والبته تمام دفاتر اعتباری مانند,Experian" TransUnion Equifax" این هزینه را دریافت می‌کنند.
اما آنها به شما می‌گویند، پیش گیری بهتر از درمان است. بیشترین دزدی هویت به دلیل ضعف و بی توجهی در نگه داری از بعضی اطلاعات شخصی اتفاق می‌افتد. اگر برخی اقدامات جزئی و کوچک ولی کار بردی را در زندگی روزمره خود رعایت کنیم، می‌توانیم از بروز بسیاری مشکلات اجتناب کنیم. بیایید ببینیم که چه مراحلی برای جلو گیری از سرقت هویت (اطلاعات شخصی) انجام می‌شود.


پیش گیری از سرقت هویت (اطلاعات شخصی)

1- تکه تکه کردن و نابود کردن اسنادی که حاوی اطلاعات مالی خصوصی، مانند اطلاعات کارت اعتباری و غیره هستند.
2- نگه داری از هر یک از اطلاعات شخصی خود مانند تاریخ تولد و یا شماره کارت اعتباری و نگفتن آن به دیگران.
3- از شماره امنیت اجتماعی (چیزی شبیه به شماره ملی) خود محافظت کنید و آن را روی چک بانکی و غیره ننویسید. و هنگامی که کارت‌های حاوی اطلاعات شخصی حمل می‌کنید مواظب آن‌ها باشید.
4- هرگز رسیدی را که بعد از استفاده از کارت اعتباری به وسیله دستگاه‌هایی مانند خود پردازها و غیره، به شما داده می‌شود را پشت سر خود رها نکرده و نروید، چون می‌تواند اطلاعاتی را به بقیه ارائه کند.
5- صندوق پستی خود را امن نگه داشته و آن را قفل کنید. و از پرداخت صورت حساب‌های خود به صورت پستی از صندوق منزل‌تان خود داری کنید و از اداره پست و یا دیگر شیوه‌های امن استفاده کنید.
6- وقتی که با کارت اعتباری پرداخت می‌کنید، مطمئن شوید که کارت از جلو چشمان شما دور نمی‌شود (از دید شما خارج نمی‌شود)، در غیر این صورت وجه را به صورت نقدی پرداخت کنید.
7- در سیستم ملی " Do-Not-Call" ثبت نام کنید تا مطمئن شوید که شماره شما از لیست تلفنی بازار یابان حذف خواهد شد، هم چنین باعث کاهش ایمیل‌های ناخواسته و تبلیغات و درخواست‌های (التماس گونه) کارت اعتباری می‌شود.
8- اطلاعات شخصی خود را به تماس گیرنده‌ تا زمانی که، هویت آن‌ها و دلیل‌شان برای زنگ زدن و این که از کدام شرکت هستند را مشخص نکرده‌اید، ندهید. و اگر مطمئن نیستید به شرکت زنگ بزنید تا هویت آن‌ها را تأیید کند.
9- همیشه به منظور بررسی سیاست‌های حفظ حریم خصوصی شرکت کارت اعتباری خود، شرکت‌های بیمه و دیگر سازمان‌هایی که اطلاعات محرمانه خود با آن‌ها را به اشتراک گذاشته‌اید به فعالیت‌های آن‌ها توجه داشته باشید.
10- به گزارش‌های اعتباری یا گردش‌های مالی خود حد اقل یک بار در سال نظارت کنید. با این کار شما می‌توانید هر گونه مشکل و اختلافی که در حساب‌های شما اتفاق افتاده را، پیدا کنید، و در این صورت شما می‌توانید شرکت کارت اعتباری و یا بستان کار خود را هر چه سریع‌تر مطلع کنید تا جلو خسارات بیش‌تر را بگیرد.
11- گردش‌های مالی کارت‌های اعتباری خود را مرور کنید و تمام حساب‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و یا به آن‌ها نیاز ندارید را ببندید.

در صورتی که کلاه برداری اتقاق افتاده است، با قسمت کلاه برداری هر یک از دفاتر اعتباری مانند,Experian" TransUnion, and Equifax" تماس بگیرید. از بستان کاران خود بخواهید که قبل از تغییر در حساب کاربری شما یا ایجاد یک حساب جدید با شما تماس بگیرند و از شما تأییدیه بگیرند. با بستان کار حسابی که اتفاق غلطی در آن افتاده تماس بگیرید و یا نامه پی گیری بفرستید. یک فایل گزارش مالی خود را به پلیس محل خود داده و یک نسخه از آن را نیز نزد خود نگه دارید. هم چنین تمام مکاتبات و مکالمات تلفنی که در بازه زمانی انجام کلاه برداری انجام داده‌اید را، حفظ و نگه داری کنید تا در روند حقیقت یابی بتوان بین واقعیت حساب شما و کلاه برداری تمایز قائل شد. با به ذهن سپردن و رعایت این مراحل برای جلو گیری از سرقت اطلاعات شخصی، شما می‌توانید مطمئن باشید که بهترین حفاظت و پیش گیری از سرقت اطلاعات شخصی شما انجام شده است. موفق باشید.